علت برتری جنبش سبز تا کنون ، استفاده از 2 عنصر عقلانیت و خلاقیت است

دکتر عطاا… مهاجرانی ، در یادداشتی از مخالفت آیت ا… مطهری با عضویت سید علی خامنه ای در شواری انقلاب نوشته بود . مهاجرانی اما از دلایل این مخالفت ننوشته بود .  آنچه برخی از اعضای شورای انقلاب همچون مهندس بازرگان از دلایلی این مخالفت گفته اند ، آنکه آیت ا… مطهری معتقد بود :

» سید علی خامنه ای ، فردی احساسی   است و از آنجا که شورای انقلاب ، قوه عاقله انقلاب و نظام برآمده از آن است ، وجود افراد احساسی و دور از منطق می تواند به روند انقلاب آسیب برساند . »

بی جهت نبود که حدود سی سال پس از فقدان مطهری ، علی خامنه ای در حاشیه ای که بر کتاب جریان های سیاسی و مذهبی ، تالیف رسول جعفریان نوشت و منتشر شد ، آیت الله مطهری را فردی احساسی و در دوستی و دشمنی افراطی خواند .

بنابر این با همین دلیل ، مخالفت مطهری با علی شریعتی را چندان منطقی ندانست . این که خامنه ای بر خلاف هواداران محافظه کارش ، جانب شریعتی را می گیرد ، ناشی از همان انتقامی است که او باید از مطهری می گرفت . حال سید علی خامنه ای نه به عنوان عضوی کوچک از شورای انقلاب که به عنوان رهبر  ، زمام امور را دردست دارد و آن همان فقدان قوه عاقله ای است که در این سمت خطرناک  است .

نکته دیگری که در این یادداشت ، ذکر آن را ضروری می دانم آن که 22 بهمن 1388 برای جنبش سبز ، دو رهاورد داشت :

اول اینکه جنبش سبز ، همچون همه جنبش های مدنی و مسالمت آمیز، نقش رسواگری نظام توتالیتر ولایی را به خوبی ایفا کرد ، به طوری که تلویزیون ولایت ، ابا دارد در خبرهایش از حضور عده ای اغتشاشگر به زعم آنان در حاشیه مراسم پرده بردارد ، چراکه  حضور آن خیل عظیم چماقداران و سرکوبگران رسمی و غیر رسمی خود را چگونه توجیه کند ؟ هرچند کوس رسوایی حماسه آقایان به صدا درآمده است .

دیگر آن که جنبش سبز یک جنبش مدنی است و رهروان آن بایستی در مسیر آن به پختگی و آگاهی کامل برسند تا دچار تولد نارس آن همچون انقلاب 57 نشویم . فکر می کنم بد نباشد زندگی مهاتماگاندی ، نلسون ماندلا و مهدی بازرگان را یکبار با عمق وجود مرور کنیم .

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: