یادمان باشد که چهارشنبه سوری ، متعلق به هر ایرانی آزاده ایست …

چهارشنبه سوری ، نماد شادی و جشن پایان زمستان است . زمستان ، نماد سردی و رخوت است و به همین دلیل در چهارشنبه سوری ، آتش برمی افروزند تا گرمی و نور را پاس بدارند . برافروختن آتش در این روز ، یادگاری از اجداد آریایی ماست که از بیم سرما و مرگ ، به سرزمینی روآورده اند که امروزه ، ایران نامیده می شود .

آریایی ها ، آتش را به عنوان نمادی از حیات ، پاس می داشتند و مگر نه این است که در تمامی مذاهب ، نمادی وجود دارد . آیا پاسداشت این نمادها به معنای شرک و بت پرستی است ؟

نمادها برای زنده داشت عقاید و باورها هستند ، همانگونه که کعبه ، نمادی از یکتاپرستی است . آیا باید پاسداشت کعبه را شرک بدانیم ؟

چنین نمادسازی هایی دردنیای مدرن نیز وجوددارد ، بطوریکه برخی از شخصیت ها به عنوان سمبل عقیده و اندیشه ای شناخته شده و برای احترام به ان عقیده ، سالگشت مرگ و تولد او یا آرامگاه و منزل او را به عنوان نمادی از آن اندیشه پاس می داریم . به طور مثال » احمدآباد ، آرامگاه دکتر مصدق » نمادی از آزادی خواهی و مقاومت در مقابل استبداد است .

به این ترتیب ، چهارشنبه سوری هم متعلق به تمامی ایرانیانی است که دل در گروی ایران دارند . هیچ کسی حق ندارد چهارشنبه سوری را در انحصار خویش بگیرد . هر ایرانی آزاده ، اعم از مذهبی ، سکولار ، جمهوری خواه ، مشروطه خواه ، اصلاح طلب و … که نور و گرمی آزادی را به انتظار نشسته ، تا پایانی بر سرمای زمستان استبداد باشد ، چهارشنبه سوری را پاس می دارد . چهارشنبه سوری سبز امسال ، بیش از هر زمانی ، معنا و مفهوم واقعی خود را یافته است . گرما و نور آتش آزادی ، با وحدت تمامی ایرانیان لذت بخش است .

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: